Де в Україні найбільше дбають про молодь? Порівняльний аналіз

Молодий Народний Рух провів дослідження стану молодіжної політики в різних регіонах України. Нами проаналізовано фінансування потреб молоді в Дніпропетровській, Івано–Франківській, Львівській, Полтавській, Сумській, Тернопільській, Харківській  та Черкаській областях.

В кожну з досліджуваних областей ми надіслали запити про публічну інформації, в яких хотіли отримати відповіді на такі питання:

  • Кількість працівників, які беруть участь в реалізації державної політики з питань молоді;
  • Загальний фонд оплати праці працівників, які беруть участь в реалізації державної політики з питань молоді;
  • Суму коштів, закладених у бюджеті 2016 року за КТКВ 091103 (соціальні програми і заходи державних органів у справах молоді);
  • Сума коштів, передбачених на підтримку проектів, розроблених інститутами громадянського суспільства у сфері роботи з молоддю у 2016 році.

 

Щоб наш аналіз був більш об’єктивним необхідно звернути увагу на кількість молоді в досліджуваних областях. Ця діаграма сформована згідно інформації Державної служби статистики України.

naselennya

Отже, найбільша кількість молоді проживає в Дніпропетровській області (929 678 осіб), найнижча – в Сумській (310 987).

Проаналізувавши надану нам інформацію, про кількість працівників, які працюють у сфері молодіжної політики (наведеній в діаграмі нижче):

klyksty-pratsvnikv

З наведених даних, найбільша кількість працівників, які реалізують молодіжну політику, знаходиться в Дніпропетровській області, далі йдуть Івано – Франківська та Львівська області – 5 працівників, Сумська – 4, Харківська – 2, а найменше в Полтавській, Тернопільській та Черкаській областях – по одному працівнику.

Варто зауважити, що хоч в Івано-Франківській області вказано 5 працівників, фактично молодіжною політикою займається один спеціаліст. Адже з цих п’яти  один  – начальник відділу,  один – бухгалтер, ще один відповідає на оздоровлення та відпочинок дітей, а ще один побуває в зоні АТО.

Також слід зауважити, що у Черкаській області ефективно працює комунальна установа “Черкаський обласний молодіжний центр” із власним штатом. Тому не можна сказати, що на Черкащині лише один працівник займається молоддю.

Щодо фонду оплати працівників, може проаналізувати в наступній діаграмі:

fond-oplati-prats

Найвищий фонд оплати працівників закладений у Дніпропетровській області, найнижчий у Черкаській. Про те, слід зауважити, що фонд оплати залежить від кількості працівників, їх рангу та стажу роботи. У наступній діаграмі ми вам покажемо середню заробітну плату в місяць на одного працівника:

fond-oplati-prats-msyatsy

Сумська область, єдина з досліджуваних, надала інформацію про фонд оплати керівника і працівника, в свою чергу інші області надали загальну інформацію. Тому з отриманих нами даних, можемо зробити висновок, що найвищий фонд оплати середньостатистичного працівника становить 5194,44 у Дніпропетровській області. Найнижча оплата в Івано – Франківській області – 2260, 00 гривень.

Наступний пункт нашого дослідження – сума коштів, закладених у бюджеті 2016 року за КТКВ 091103 (соціальні програми і заходи державних органів у справах молоді):

suma-koshtv

Отже, найбільше коштів, закладених у бюджет на 2016 рік, за КТКВ 091103 (соціальні програми і заходи державних органів у справах молоді) – в Сумській області, найнижче – Дніпропетровській. І це при тому, що згідно сайту статистики в Сумській проживає найменша кількість молоді (310 987), але коштів на розвиток молодіжної політики закладено найбільше. Слід відзначити, за даною нам інформацією в Сумські області закладено з обласного бюджету 2 241 500 гривень за цільовою програмою “Молодь Сумщини на 2016-2020 роки”. З них  2 000 000  за КТКВ 091103 (соціальні програми і заходи державних органів у справах молоді).  Якщо порівнювати з Харківською областю, де проживає 802 440 осіб молодого покоління, то тут в обласному бюджеті  кошти на розвиток молодіжної політики не закладено взагалі (!). Хоча населення молоді в Харківській області 2,5 більше ніж в Сумській. При цьому в Дніпропетровській області закладено 459 000, 00 при населенні молоді 929 676,  а це більше 2,9 від загальної кількості населення в Сумській. Таким чином, Сумська область з найнижчим показником молоді найбільше дбає молодіжну політику.

Останнє питання, яке ми розглянемо це – сума коштів, передбачених на підтримку проектів, розроблених інститутами громадянського суспільства у сфері роботи з молоддю у 2016 році.

Розглянемо наступну діаграму:

proekti-dagrama

Таким, чином найбільше коштів для молодіжних проектів  закладено в Сумській області – 1 000 000,00 гривень.  За наданою інформацією Управління молоді та спорту Сумської ОДА на проекти громадянського суспільства, крім зазначених коштів, на місцях виділено ще 500 000,00 у місті Суми та 45 000,00  в місті Конотоп.

Щодо Харківської та Полтавської областей, то там кошти для проектів розроблених громадянським суспільством не передбачені. Дніпропетровська область, в свою чергу не вказала суму коштів для проектів, про те у відповіді зазначила, якщо інститут громадянського суспільства має ініціативу реалізації проекту, що відповідає завданням регіональної цільової соціальної програми «Молодь Дніпропетровщини» на 2012 – 2021 роки, то проведення такого заходу  є можливим за рахунок коштів обласного бюджету при наявності відповідних документів. При цьому в кінці запиту вказано управління в поточному році в цілях регіональної  програми «Молодь Дніпропетровщини» надає інформаційну, організаційну й фінансову підтримку громадським організаціям.

Львівська область, відповідно до обласної програми «Молодь Львівщини»,  заклала 590 000 гривень для проектів громадянського суспільства

В свою чергу, Тернопільська область у своїй відповіді на наш запит вказала, сума коштів, передбачених на підтримку проектів, розроблених інститутами громадянського суспільства у сфері роботи з молоддю у 2016 році, становить 210 000, гривень

Івано–Франківська область на реалізацію заходів передбачених обласною цільовою соціальною програмою «Молодь Прикарпаття» на 2016-2020 роки у виділила 180 000,00 гривень. За результатами обласного конкурсу проектів переможцями обрано 15 проектів.

Отже, за проведеним аналітичним дослідженням, можна зробити висновок, що  молодіжній політиці місцева влада найбільше приділяє уваги у Сумській та Львівській областях. Найгірша ж ситуація – в Харківській та Полтавських областях, хоча населення молоді в цих областях вище, ніж в Сумській, яка є лідером в розвитку молодіжної політики.

Варто зазначити, що найшвидше надали інформацію Тернопільська ОДА, найдовше чекали відповіді від Івано – Франківської ОДА. Цікаво, що в Львівській області питанням молоді займається Департамент внутрішньої та інформаційної політики, відразу здогадатися про це нам було не просто 🙂

Публікація підготована колективом авторів в рамках проекту “Студенти за прозорі бюджети міст та університетів”, який реалізовується Молодим Народним Рухом за підтримки Національного фонду на підтримку демократії (National Endowment for Democracy).