Андрій Рибалко: школа часто культивує меншовартість українців

Школа часто культивує меншовартість українців. Вчора визначали переможців конкурсу есе серед старшокласників Сум. Теми дві: «Вячеслав Чорновіл – життя як смолоскип» та “Встань і борись! Слухай і вір, здобувай і перемагай, щоб Україна була могутня!”.
Є дуже хороші роботи. Щирі, талановиті. Я переконався, що у нації є майбутнє! Але мене просто вразило, що у більшості робіт червоною ниткою проходила теза про те, як століттями знущалися з нещасної, сплюндрованої, зґвалтованої Неньки-України. Я не згущуюю фарби, це ті слова, і ті тези, які були присутні у більшості творів. І ці твори ж писали напевно найкращі учні. І ясна річ, що такі слова і думки вони взяли від своїх вчителів.
Мене дійсно лякає таке викривлене уявлення про патріотичне виховання в освіті. Звісно, в українській історії є багато складних і трагічних сторінок. Але, якщо навіть не дівчатам, а хлопцям вкладають в голову образ сплюндрованої України, то я розумію чому багато хто з них згодом захоче виїхати за кордон, а не захищати Батьківщину зі зброєю в руках. Чим сильні російські історичні міфи? «Дєды воєвалі; Народ-побєдітєль; Мой дєд на танкє Бєрлін брал». Ці міфи стимулюють національну гордість. А ті міфи, які часто культивуються в українських школах – національне приниження. Пам’ять про Героїв Крут, Героїв Базару, Голодомор має викликати не сльози, а бажання записатися на курси військової підготовки, щоб ці трагічні сторінки ніколи не повторилися.
Нам є чим пишатися. Ми – найбільша європейська країна. Наші ракети літають в космос. Наша армія – одна з найсильніших в Європі і вже четвертий рік дає відсіч ядерній державі. Наші військові, незважаючи на мінські угоди і стурбованість ОБСЄ, відвойовують позицію за позицією на Сході. Так, це далося нам дорогою ціною, ціною життів наших предків і наших сучасників. Але ми обов’язково переможемо і станемо ще сильнішими. От тільки для початку слід стати переможцями у власних головах.

Андрій Рибалко