«Добровільні» трудові семестри або студент – робоча сила для ВНЗ

ВікторіяGJgv47kВ Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького студентів використовують як дешеву робочу силу або як джерело додаткових коштів.

Студенти національного університету після закінчення основних двох навчальних семестрів змушені відпрацьовувати третій трудовий семестр під час якого з педагогів, істориків, юристів, філософів, вони перетворюються на різноробочих, які змушені фарбувати, прибирати, носити столи та виконувати іншу важку роботу, яка не пов’язана з їх майбутньою професією, звісно, від цього можна відкупитися, заплативши «благодійний внесок». Сума благодійного внеску коливається від 200 до 400 гривень, в залежності від місця проходження практики. Якщо ти студент-черкащанин, чи просто не проживаєш в гуртожитку, сума складає 200, якщо ти живеш в гуртожитку, то заплатити потрібно 400 гривень.

Трудовий семестр не є новиною у ВНЗ України, але зазвичай дані трудові семестри регулює адміністрація вузу, але в ЧНУ імені Богдана Хмельницького, ці повноваження взяв гарант прав студентів, голова ОСС, Василь Дунаєвський, та  студентська рада, аргументуючи гострим браком коштів у навчальному закладі та необхідності ремонту приміщень, також вони посилаються на законність трудових семестрів, говорячи, що дане рішення було прийняте на конференції студентів, але отримати протокол, який би це підтвердив не вдалося, а спілкуючись із студентами з’ясували, що  конференція не була проведена. Хоча щодо законності даного рішення виникає багато запитань, адже стаття 43 Конституції України забороняє використовувати будь-яку примусову працю, також на території України ратифіковані такі конвенції як Конвенція про скасування примусової праці N 105 та Конвенція про примусову чи обов’язкову працю N 29 на даний час вони є чинними і держава має їх виконувати, скасувавши усю примусову працю.

Представники ОСС стверджують, що дані трудові семестри є добровільними і ніхто не змушує  відпрацьовувати, а до таких студентів не застосовуються міри покарання і таким чином трудовий семестр є правомірним,  але  їх  слова розбігаються із дійсністю.

Минулого року студенти, які не відпрацьовували, отримували наступні листи-погрози:

1

Цього ж року, ще таких листів не було отримано, але студенти звертаються із тим, що є погрози  в разі не відпрацювання третього трудового семестру, або повідомлення від керівників академічних груп де вони навіть не говорять про добровільність трудових  семестрів.

2

4

Також представники ОСС запевняли, що  трудовий семестр є їх нововведенням, але спілкуючись із випускниками навчального закладу вдалося з’ясувати, що трудовий семестр існує ще з 2000 років, змінилася лише сума «благодійного внеску». Усі роки трудовий семестр контролювала адміністрація і кошти збирали касири гуртожитків або ННІ, належного звітування не було. Цього року, кошти вперше перераховують на рахунки, що зменшує ризик розкрадання. Але чи буде належна звітність, залишається загадкою.

Ставлення студентів вузу  до такої добровільної акції, різне, але здебільшого доволі негативне.

Враховуючи невдоволення студентів трудовими семестрами та порушенням законодавства активісти проводять інформаційні бесіди, висвітлюють інформацію у соціальних мережах та через ЗМІ, а  «Студентське антикорупційне агентство» звернулося до поліції із заявою, у результаті такої діяльності велика кількість студентів наважилась не відпрацьовувати та не платити кошти, звільнившись від щорічного використання студентів у якості дешевої робочої сили та додаткового прибутку.

Вікторія Сісецька для mnr.in.ua